Nauka pisania na klawiaturze

Nauka pisania na klawiaturze

Główną ideą pisania bezwzrokowego jest to, że każdy palec ma swoją własną strefę klawiszy. Pozwala to na pisanie bez patrzenia na klawiaturę. Ćwicz regularnie, a dzięki pamięci mięśniowej wszystkie twoje palce będą wiedziały, gdzie mają naciskać.

Pozycja siedząca podczas pisania Pozycja siedząca podczas pisania

Pozycja siedząca podczas pisania

  • Siedź prosto i trzymaj plecy wyprostowanymi.
  • Trzymaj łokcie zgięte pod kątem prostym.
  • Głowa powinna być lekko pochylona do przodu.
  • Odległość oczu od ekranu powinna wynosić 45–70 cm.
  • Rozluźnij mięśnie ramion, rąk i dłoni. Dłonie mogą lekko dotykać stołu w dolnej części klawiatury, ale nie przenoś
    ciężaru ciała na dłonie, aby nie przemęczać rąk.

Pozycja wyjściowa

Pozycja wyjściowa
Pozycja wyjściowa

Zegnij lekko palce i połóż je na klawiszach ASDF and JKL;, które znajdują się w środkowym rzędzie. Ten rząd nosi nazwę RZĄDU PODSTAWOWEGO, ponieważ zawsze zaczynasz od tych klawiszy i do nich wracasz.

Klawisze F i J pod palcami wskazującymi zazwyczaj mają wypukłą linię, aby ułatwić znalezienie tych klawiszy bez patrzenia.

Układ klawiatury

Naciskaj klawisze tylko tym palcem, który jest dla nich przeznaczony.
Naciskaj klawisze tylko tym palcem, który jest dla nich przeznaczony.

Kolory klawiszy na tej klawiaturze pomogą Ci zrozumieć i zapamiętać, który palec ma naciskać każdy z klawiszy.

  • Naciskaj klawisze tylko tym palcem, który jest dla nich przeznaczony.
  • Zawsze wracaj do pozycji wyjściowej palców „ASDFJKL;”.
  • Ustaw rytm i trzymaj się go podczas pisania. Naciskaj klawisze w tym samym odstępie czasu.
  • Podczas pisania wyobrażaj sobie układ klawiszy.
  • Klawisz SHIFT jest zawsze naciskany palcem wskazującym przeciwnym do tego, którym naciskany jest inny klawisz.
  • Aby nacisnąć spację, użyj kciuka prawej lub lewej ręki, którą dla Ciebie będzie wygodniej.

Początkowo ta metoda pisania może wydawać się niewygodna, ale nie przestawaj. Z czasem zobaczysz, że pisanie już jest szybkie, łatwe i wygodne. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybierz kurs pisania bezwzrokowego dla swojego układu klawiatury i języka.

Nie patrz na klawiaturę podczas pisania. Po prostu przesuwaj palcami po klawiszach, aż znajdziesz główny rząd.

Ruch palców

Nie patrz na klawiaturę podczas pisania. Po prostu przesuwaj palcami po klawiszach, aż znajdziesz główny rząd.

Ogranicz ruchy dłoni i palców do minimum, tylko po to, by wciskać niezbędne klawisze. Trzymaj ręce i palce jak najbliżej pozycji wyjściowej. Zwiększy to szybkość pisania i zmniejszy obciążenie dłoni.

Zwróć uwagę na palce serdeczne i małe, ponieważ są one znacznie słabiej rozwinięte.

Nie patrz na klawiaturę podczas pisania. Po prostu przesuwaj palcami po klawiszach, aż znajdziesz główny rząd.

Szybkość pisania

  • Nie próbuj pisać od razu z prędkością światła. Rozpocznij przyspieszanie dopiero wtedy, kiedy wszystkie 10 palców przyzwyczają się do naciskania właściwych klawiszy.
  • Nie spiesz się podczas pisania, aby uniknąć błędów. Prędkość będzie wzrastać stopniowo.
  • Zawsze przeglądaj tekst o jedno lub dwa słowa do przodu.
  • Ukończ wszystkie lekcje programu Ratatype. Wtedy Twoja szybkość będzie wyższa niż średnia szybkość pisania.
Dbaj o siebie

Dbaj o siebie

Zrób przerwę, jeśli czujesz, że się łatwo rozpraszasz i popełniasz dużo błędów. Krótka przerwa przywróci siłę i uważność.

Czas na ćwiczenia

Popularne problemy oraz porady na temat bezwzrokowego pisania na klawiaturze

  • Jest to bardzo proste, najważniejsze jest przestrzeganie kilku podstawowych wskazówek.

    1. Prawidłowa postawa podczas pisania; siedź wyprostowany, z ekranem na wysokości oczu, w odległości 45-70 cm. Trzymaj plecy prosto, zginaj łokcie pod kątem prostym, rozluźniaj mięśnie barków, ramion i rąk.
    2. Zawsze zaczynaj pisanie od klawiszy ASDF JKL: (ta linia nazywana jest linią główną) i wracaj palcami do tej samej pozycji.
    3. Uderzaj w klawisze tylko tymi palcami, dla których zostały one zarezerwowane. Pomoże Ci w tym nasz schemat kolorów.Jak poprawnie pisać na klawiaturze
    4. Klawisz SHIFT jest zawsze naciskany przez palec różowy przeciwny do tego, który uderza w inny klawisz. Do wciskania klawisza Spacja używaj kciuka którejkolwiek ręki, która jest dla Ciebie wygodniejsza.
    5. Nie patrz na klawisze podczas pisania. Po prostu przesuwaj palce dookoła, aż znajdą oznaczenie rzędu domowego. Ograniczaj ruchy dłoni i palców tylko do tego, co jest konieczne do naciśnięcia konkretnego klawisza. Trzymaj dłonie i palce blisko pozycji podstawowej.
    6. Przyspieszaj tylko wtedy, gdy palce z przyzwyczajenia trafiają we właściwe klawisze.
  • Najważniejsze to ćwiczyć dużo i regularnie. Twoja pamięć mięśniowa będzie się poprawiać z każdą kolejną lekcją, a wszystkie dziesięć palców będzie wiedziało co i gdzie naciskać na klawiaturę.

    Zegar

    Ćwicz tylko przez 15-30 minut dziennie, a w ciągu kilku tygodni będziesz znał dokładne położenie każdego klawisza, nawet nie patrząc na klawiaturę. Pamiętaj jednak, że ważna jest prawidłowa nauka. Jeśli nie uda Ci się nauczyć prawidłowych pozycji, po prostu zmarnujesz swój czas.

    Nie zapominaj, aby od czasu do czasu sprawdzać swoje postępy - wystarczy, że zrobisz test na pisanie na klawiaturze

  • Ten-finger typing to idea, w której każdy palec ma swój własny obszar na klawiaturze. Dzięki temu można pisać szybciej i bez patrzenia na klawisze.

    Istotne jest, aby naciskać klawisze tylko tym palcem, który jest do nich przeznaczony. Kolorowa klawiatura pod polem wprowadzania lekcji pomoże Ci zrozumieć, którym palcem należy naciskać poszczególne klawisze.

    Jak pisać wszystkimi palcami

  • Dzięki Ratatype możesz nauczyć się techniki ślepego drukowania wszystkimi palcami. Główna idea tej techniki polega na tym, że każdemu palcowi przypisany jest inny obszar klawiszy. Pozwala to na pisanie bez patrzenia na klawiaturę.

    Nasze badania pokazują, że pisanie tą metodą może zwiększyć szybkość pisania nawet o 20%. Więcej o tej technice przeczytasz w naszym artykule o blind typingu

    Trenuj regularnie. Przerwij, jeśli czujesz, że się potykasz i popełniasz dużo błędów. Krótka przerwa przywróci Ci siły i koncentrację uwagi.

  • Regularne ćwiczenia

    Kluczem do sukcesu każdej aktywności są regularne ćwiczenia. Gdy tylko opuścisz jakąś lekcję, tracisz czas, który już poświęciłeś na naukę poprzednich. Dlatego postaraj się wygospodarować 2-4 tygodnie na regularny trening codziennie przez 30 minut.

  • Jak ze wszystkim, kluczem do sukcesu jest regularność. Wzmacnianie pamięci mięśniowej wymaga dużo praktyki, dlatego ważne jest, abyś ćwiczył regularnie.

    Ćwicz ćwiczenia na klawiaturze

    Ćwiczenie 15-30 minut dziennie będzie bardziej pomocne niż dwugodzinne treningi raz w tygodniu. Łatwiej jest utrzymać koncentrację podczas krótkich ćwiczeń, jak również łatwiej jest wygospodarować na nie czas.

    Ćwicz, kiedy tylko jest to możliwe i nie tylko z Ratatype. Staraj się ćwiczyć swoje umiejętności pisania na klawiaturze dotykowej podczas komunikowania się w mediach społecznościowych lub podczas wykonywania mniej pilnych zadań w pracy.

    Test na pisanie na maszynie to również praktyka. Wykonuj test od czasu do czasu, aby zobaczyć jak bardzo poprawiła się Twoja szybkość. 

  • Pisząc bez patrzenia na klawiaturę

    Nie nauczysz się pisania na klawiaturze, jeśli ciągle będziesz na nią zerkał. Spróbuj zapamiętać położenie symboli na klawiaturze (uczą tego nasze pierwsze 4 lekcje).

    Na początku może się to wydawać zbyt wolne, ale stopniowo Twoja szybkość pisania będzie rosła. Kolejne 4 lekcje wzmocnią ten efekt. Przejdź przez pierwsze 8 lekcji pisania na klawiaturze, osiągnij wszystkie nagrody, a za kilka tygodni nie będziesz nawet pamiętał, że pisałeś inaczej.

Hej! W grupach będzie jeszcze ciekawiej. Zaproś znajomych do wspólnej nauki i rywalizacji. Grupy są również świetne dla nauczycieli. Nie zapomnij też wypróbować tryb gry ;)

Dbaj o siebie